Leasing samochodowy czy kredyt?

Przedsiębiorcy, którzy potrzebują do prowadzenia swojej działalności samochodów, a nie mogą ich z różnych powodów kupić, zazwyczaj wybierają leasing lub kredyt samochodowy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Warto je poznać, aby ułatwić sobie wybór pomiędzy tymi dwoma sposobami finansowania.

 

Kredyt samochodowy należy do kredytów celowych. Może być zaciągnięty na dowolną kwotę, ale oprocentowanie w tym przypadku zależne jest od modelu auta oraz jego wieku. Warto wiedzieć, że w czasie trwania umowy kredytobiorca ma prawo sprzedać pojazd i kupić inny kontynuując jednocześnie spłatę pożyczki wziętej na ten cel. Oprócz tego banki umożliwiają wcześniejsze uregulowanie kredytu albo jego zawieszenie na określony czas. Wadą tego rozwiązania są formalności, na które trzeba przeznaczyć niemało czasu, a także niekorzystne dla klienta sposoby zabezpieczenia pożyczki.

 

Leasing to umowa, na mocy której leasingodawca kupuje wskazany przez klienta samochód i oddaje mu go w użytkowanie w zamian za wynagrodzenie spłacane w regularnych ratach. Leasingobiorca nie musi więc angażować dużych środków pieniężnych, aby móc skorzystać z auta, a formalności w tym przypadku jest znacznie mniej. Leasing nie wpływa na zdolność kredytową, zaś raty zazwyczaj są stałe, chociaż istnieją oferty, w których zależą one od intensywności użytkowania auta – taką propozycję znaleźć można np. na. Wadą jest fakt, że przedsiębiorca nie jest formalnie właścicielem pojazdu, więc nie może w pełni o nim decydować.

  Sezon na alergiczny nieżyt nosa