Lifting powiek przy pomocy biowchłanialnych nici
Z wiekiem skóra traci elastyczność i jędrność, opada w wyniku działania grawitacji. Pacjent widzi swoje odbicie w lustrze i dostrzega smutny wyraz twarzy, obniżenie kącików ust i skóry na policzkach, zmarszczki wokół oczu, opadanie powiek. I choć jest to jasne, że skóra się starzeje, to młody wygląd możemy zatrzymać lub przywrócić wieloma sposobami, które oferuje medycyna estetyczna.
Dla pacjentów zwykle najbardziej przykrym widokiem jest starzenie się skóry wokół oczu, powoduje to utratę młodego, energicznego spojrzenia. Szczególnie odpowiada za to skóra powiek, która pozbawiona elastyczności wydaje się być rozciągnięta, pofałdowana, a nierzadko powoduje zmniejszenie szpary oka. W takich sytuacjach pomocne jest użycie tzw. nici biowchłanialnych.
Czym jest lifting powiek nićmi biowchłanialnymi?
Nici liftingujące na rynku medycyny estetycznej są dostępne od kilku lat. Początkowo były wykorzystywane tylko do liftingu twarzy, szczególnie okolic policzków, czoła. Jednak wraz z ulepszaniem tej techniki oraz produktu, nici znalazły zastosowanie między innymi w korekcji okolicy oka, szczególnie powiek.
W przeciwieństwie do tzw. nici złotych – trwałych implantów, nici biowchłanialne ulegają degradacji – rozpuszczeniu, w okresie kilku lat. Zabieg liftingu powiek za pomocą nici jest małoinwazyjną procedurą. Nici umieszczone są w ultracienkiej kaniuli. Poprzez niewielkie nakłucie w okolicy skroniowej wprowadzana jest kaniula w kierunku zewnętrznego kąta oka oraz w kierunku brwi. Nici usytuowane są w tkance podskórnej. Proces ten jest praktycznie bezbolesny, stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe, np. w postaci kremu z substancją znieczulającą.
Przy pomocy specjalnych haczyków, które otwierają się po wprowadzeniu kaniuli, nici pozostają w miejscu wprowadzenia, dzięki czemu nie przesuwają się przy ruchach mimicznych. Zabieg liftingu powiek biowchłanialnymi nićmi trwa niecałą godzinę, zwykle ok. 45 minut. W związku ze sposobem wprowadzenia nici, czyli przez niewielkie nakłucie, na skórze nie pozostają blizny. Widoczne może być jedynie niewielkie, punktowe zaczerwienienie i obrzęk, znikające w przeciągu kilku dni po zabiegu. Dla pacjenta może być odczuwalny nieznaczny dyskomfort związany z obecnością nici, jednak jest to kwestia również kilku dni kiedy problem ten znika.
Bezpośrednio po zabiegu efekt jest jak najbardziej dostrzegalny. Choć w związku z działaniem nici, czyli pobudzaniem skóry do procesu kolagenezy, który rozpoczyna się po ok. 10 dniach od zabiegu, wówczas wtedy zauważalne są właściwe efekty. Poprzez to działanie skóra okolicy powiek uzyskuje odpowiednie rusztowanie kolagenowe, które nawet po rozpuszczeniu nici, czyli po średnio 2 latach, sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna, sprężysta.
Dla pacjentki, chcącej poddać się zabiegowi liftingu powiek nićmi istotny jest fakt, iż do tej procedury nie musi się specjalnie przygotowywać. Ważny jest wygląd skóry okolicy powiek i skroni, ponieważ stan zapalny w tym miejscu jest przeciwwskazaniem do zabiegu, podobnie jak tendencja do tworzenia bliznowców czy choroba nowotworowa lub autoimmunologiczna.
Pacjentka po procedurze liftingu powiek z użyciem nici może już następnego dnia wrócić do codziennych obowiązków. Zabieg można powtarzać w dowolnym okresie po pierwszym zabiegu, gdy efekt przestaje być zadowalający. Rozpuszczanie nici nie powoduje reakcji alergicznych, ponieważ substancje z których są one utworzone, organizm degraduje, bez efektów ubocznych.
Dla portalu wprost.pl, dr n. med. Barbara Walkiewicz-Cyrańska, dermatolog z Warszawy, prezes i założyciel Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, stwierdza, iż wykorzystanie nici liftingujących w medycynie estetycznej dało lekarzom nowe możliwości odmładzania, zaś pacjentom pewność natychmiastowego efektu oraz bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, iż okolice oka, powieki, to rejon skóry twarzy gdzie należy być szczególnie ostrożnym, stąd niezwykle ważne jest doświadczenie i wiedza lekarza wykonującego zabieg.