Zmywarka nie domywa naczyń – poznaj przyczynę!

Codzienne zmywanie naczyń jest uciążliwą czynnością, dlatego warto wyposażyć się w zmywarkę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy urządzenie nie spełnia swojej funkcji w należyty sposób, ponieważ nie domywa naczyń. Oznacza to, że doszło do awarii lub nie dbamy o sprzęt tak jak trzeba. Dlaczego wyciągamy ze zmywarki brudne naczynia? Jakie są najczęstsze przyczyny problemu? Jak mu zaradzić?

Dlaczego moja zmywarka nie domywa naczyń

W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy w zmywarce nie znajduje się za dużo naczyń i czy nie są nieprawidłowo poukładane, ponieważ przez to zdarza się, że dochodzi do zablokowania przepływu wody. Awaria elektrozaworu powoduje, że do zmywarki nie jest dostarczana odpowiednia ilość wody. Niezbędne pozostaje również odpowiednie ciśnienie wody. Problem może stanowić uszkodzona pompa myjąca. Jeżeli nie słychać działania silnika, oznacza to, że może być spalony. Jeśli pojawiają się szumy po pobraniu wody przez zmywarkę, sytuacja wygląda podobnie. W przypadku niedziałającej pompy warto sprawdzić, czy zanieczyszczenia nie koncentrują się w jej obudowie, co może prowadzić do blokady. Naczynia pozostają zabrudzone, gdy do naczyń dociera woda, ale bez detergentu, a to wiąże się z uszkodzeniem dozownika detergentu. W zimnej wodzie trudno umyć naczynia, dlatego w sprawnie działającej zmywarce grzałka zapewnia jej odpowiednią temperaturę. Zepsuta grzałka jest równoważna z brakiem ciepłej wody do mycia naczyń. Czasem sami odpowiadamy za problemy z urządzeniem, gdy nie usuwamy resztek jedzenia z talerzy. Doprowadza to do zapchania filtra. Filtr może być też uszkodzony.

 

Zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu

Zdarza się, że naczynia znajdujące się w dolnym koszu są czyste po wyjęciu ze zmywarki, podczas gdy w górnym koszu pozostają zabrudzenia. Przyczynę może stanowić zablokowanie górnego spryskiwacza – np. gdy wkładamy do kosza wysokie naczynia lub ich zbyt dużą ilość. Może się również zdarzyć uszkodzenie jakiegoś przewodu zamykającego obwód mechanizmu, ale równie dobrze otwory spryskiwacza mogą po prostu ulec zatkaniu. Za niedomywanie naczyń odpowiada niekiedy nieprawidłowo zamontowana dysza kierująca strumień wody na rzeczy znajdujące się w zmywarce. Powinna być umiejscowiona w otworze w ściance, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będzie działać właściwie. Jeżeli jej pozycja nie jest należyta, trzeba ją poprawić. Zdarza się, że za problem odpowiada uszkodzona uszczelka dyszy. Kolejna przyczyna brudnych naczyń w górnym koszu to niskie ciśnienie wody wywołane awarią pompy myjącej lub turbiny pompy myjącej.

  Płytki ceramiczne włoskie w pomieszczeniach użytkowych

 

Zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu

Obracające się wirniki odpowiadają za rozpylanie wody muszą prawidłowo działać, aby naczynia były czyste. Jeżeli naczynia w dolnym koszu zostaną źle rozmieszczone, ramiona wirników znajdujących się w tej części mogą zostać zablokowane, a wtedy woda nie zostanie równomiernie rozprowadzona, czego efektem będą pozostałe zabrudzenia. Trzeba sprawdzić, czy wirniki nie są blokowane. Może się też zdarzyć, że dojdzie do zatkania otworów wirników i filtrów.

 

Co zrobić jak zmywarka nie domywa naczyń

Przede wszystkim trzeba przestrzegać pewnych zasad związanych z myciem naczyń w zmywarce, ponieważ nie należy ich wrzucać do byle jak. Trzeba zachować odpowiednie odległości między naczyniami, ponieważ zbyt ciasne ułożenie spowoduje, że woda nie dotrze do ich całej powierzchni. Należy sprawdzić, czy w zmywarce nie znajduje się za dużo naczyń lub czy większe naczynia nie blokują spryskiwaczy. Utrzymanie porządku podczas wkładania naczyń zapobiega takim sytuacjom. Zaleca się regularne oczyszczanie wirników rozpylających wodę, ponieważ zalegające resztki utrudniają przepływ wody. Zwróć uwagę, jaki program ustawiasz. Zbyt krótki program mycia w przypadku mocno zabrudzonych naczyń spowoduje, że nie zostaną w pełni wymyte. Program i temperatura muszą być właściwie dopasowane. Jeżeli doszło do awarii części zmywarki, wymień ją na nową. Gdy nie potrafisz ustalić przyczyny awarii lub obawiasz się, że nie poradzisz sobie z wymianą części, zdecyduj się na pomoc fachowca.